Naše vozy

Vozidla autopůjčovny Nymburk, Poděbrady a okolí

Vozy autopůjčovny

Škoda Octavia 1.6 TDi

Škoda Octavi III RS combi

Peugeot Boxer L4H2

Citroen Jumper L4H2

                                                        Vozy autopůjčovny

Rezervační formulář. Zjistěte víc o požadovaném voze.

www.najemaut.cz Parkoviště vozidel.

Autopůjčovna

Autopůjčovny jsou podniky, které za úplatu nabízejí zapůjčení osobních nebo nákladních automobilů na krátkou dobu, obvykle od několika hodin až několika týdnů. Autopůjčovny nabízí automobily pro zákazníky, kterým se nevyplatí vlastnit svůj vůz, anebo kteří svůj vůz nemohou v dané situaci použít.

Automobil

Slovo automobil (zastarale kolojezd) pochází z řeckého άυτο („áuto“), samostatně a latinského mobilis ve významu pohyblivý. Často se používá zkrácený tvar auto, ve starší češtině byl rovněž užíván doslovný překlad slova automobil – samohyb.

Automobily se etymologicky definují jako samostatně se pohybující pozemní dopravní prostředeky, které jsou nezávislými na kolejích nebo trolejích a k jejímž pohybu není třeba tažných zvířat či lidské síly a je schopen se po zemi pohybovat díky svému vlastnímu pohonu. Této definici, která zahrnuje i motorová jednostopá vozidla (motorkymopedy, motorová jízdní kola), autobusy a pojízdné pracovní stroje, však odpovídá v právních předpisech termín motorové vozidlo. Slovo automobil (auto) se používá v užším významu.

Historie automobilu

Nejvýznamnější část historie automobilů se začala psát koncem 18. století, kdy byl realizován první úspěšný pokus s vozidlem, jenž byl poháněn parním strojem. K jejich prvním konstruktérům patřili Skot James Watt a nebo Francouz Nicolas Joseph Cugnot. Jeho parní stroj uvezl v roce 1769 čtyři pasažéry a dokázal vyvinout rychlost až 9 km za hodinu.

Počátek 19. století byl stále doménou parních strojů, které se postupně zlepšovaly a zrychlovaly. Nic to ovšem neměnilo na jejich provozní náročnosti a těžkopádnosti. Zvrat nastal ve druhé polovině 19. století, kdy se konstruktérům podařilo zprovoznit první spalovací motory. V letech 1862 až 1866 vyvinul Nicolaus Otto první čtyřdobý spalovací motor.

Vlastní vývoj dnešních automobilů začal v roce 1885 v německém Mannheimu u Karla Benze, který si nechal patentovat svoji motorovou tříkolku. První dálkovou jízdu s automobilem podnikla Bertha Benzová 5. srpna 1888, a to cestu z Mannheimu do Pforzheimu.

V roce 1887 zcela nezávisle na Karlu Benzovi začal automobily stavět také Gottlieb Daimler, který při výrobě motorů spolupracoval s Wilhelmem Maybachem. V roce 1897 pak Němec Rudolf Diesel sestrojil první provozuschopný vznětový motor.

První automobil na území dnešní ČR

Prvním automobilem vyrobeným na území dnešní České republiky byl v letech 18881889 druhý Marcusův automobil vyrobený v adamovském podniku.[1] Prvním funkčním automobilem vyrobeným na území dnešní České republiky byl v roce 1897 Präsident (na počest prezidenta rakouského autoklubu). Byl postavený v Kopřivnické vozovce, tehdy Nesselsdorfer Wagenbaufabriksgesellschaft – ve zkratce NW, (dnešní automobilka Tatra). V roce 1898 následoval první nákladní automobil.

Počátkem 20. století se rovněž objevily první elektromobily. Soutěž mezi automobily s parním, elektrickým a spalovacím motorem trvala téměř až do konce prvního desetiletí 20. století. Poté začaly dominovat automobily se spalovacím motorem.

Z hlediska efektivity přenosu energie je i po století vývoje dvakrát výhodnější elektromobil. Elektromobily jsou zároveň mnohem šetrnější k životnímu prostředí.

Na druhou stranu jsou jako hlavní bariéry rozšíření používání elektromobilů uváděny zejména technické parametry, např. vlastnosti baterie (vysoká cena, doba nabíjení, kapacita), nejistá životnost a bezpečnost.[3] Další významnou bariérou bude dobíjecí infrastruktura a její dostupnost a flexibilita. Také standardizace dobíjecích systémů a stanic (v současnosti se používají dva hlavní systémy: CHAdeMO a CCS).[4] V České republice lze dostupnost nabíjecích stanic zjistit pomocí aplikace Nabijto.cz, která poskytuje mapu dostupných nabíjecích stanic pro elektromobily v ČR.[5]

Ve dvacátém století se benzínem či naftou poháněné automobily staly nejvýznamnějším dopravním prostředkem. Revoluci ve výrobě a masové rozšíření automobilů odstartoval v USA Henry Ford tím, že vymyslel a vyrobil lidově dostupný automobil.